دانستنی رستوران

بیشترین درآمد کافه یا کافی شاپ چقدر است؟

درآمد کافه

راه اندازی کافه کسب و کار مورد علاقه بسیاری از جوانان است. چرا که قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب جامعه به شمار می‌رود و فروش آن می‌تواند سود خوبی داشته باشد. اما درآمد یک کافه چقدر است؟ چقدر حاشیه سود دارد؟ چطور درآمد کافه را افزایش دهیم؟

افرادی که قصد راه اندازی این کسب و کار را دارند، به احتمال زیاد با این سوالات مواجه شده‌اند. به همین دلیل تصمیم داریم در این نوشته به طور کامل به این سوال پاسخ داده و ببینیم کافه و کافی شاپ چقدر درآمد دارد.

راه‌های کسب درآمد از کافی شاپ

درآمد اصلی کافه‌ها معمولا از سرو قهوه یا فروش قهوه خشک است. اما برخی از مدیران کافی شاپ‌ها برای افزایش فروش و کسب درآمد بیشتر، علاوه بر قهوه نوشیدنی‌های دیگری مثل آب انار، آب پرتقال، بستنی و لاته را به مشتریان ارائه می‌دهند.

همچنین شما برای افزایش فروش کافه باید به نکات برند سازی و انتخاب اسم کافی شاپ دقت کنید.

درآمد یک کافه به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • موقعیت یا لوکیشن کافه: کافه‌های واقع در مناطق پرتردد و شلوغ معمولاً درآمد بیشتری نسبت به کافه‌های واقع در مناطق خلوت دارند. همچنین کافه های نزدیک مراکزی مانند دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌ها، پاساژها و … معمولا هزینه‌های بیشتر و درآمد بیشتری دارند.
  • اندازه کافه: کافه‌های بزرگ‌تر معمولاً درآمد بیشتری نسبت به کافه‌های کوچک‌تر دارند اما بعضی از کافه‌های کوچک با طراحی و دیزاین خاص توجه مشتریان را به خود جلب می‌کنند. بعضی از افراد به دنبال کافه‌های کوچک برای یک استراحت و گذراندن وقت و گرفتن آرامش از محیط هستند.
  • خدمات کافه: کافه‌هایی که خدمات بیشتری ارائه می‌دهند، مانند غذا، موسیقی زنده یا اینترنت، معمولاً درآمد بیشتری نسبت به کافه‌هایی که خدمات کمتری ارائه می‌دهند، دارند.
  • کیفیت محصولات و خدمات کافه: اگر محصولات و خدمات کافه با کیفیت باشند، مشتریان بیشتری جذب خواهند شد و درآمد کافه افزایش خواهد یافت.

در ایران، درآمد یک کافه به طور متوسط ماهانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان است. البته این رقم می‌تواند در مناطق مختلف و با توجه به عوامل ذکر شده متفاوت باشد.

در ادامه به بررسی درآمد دو حالت اول یعنی سرو و فروش قهوه می‌پردازیم تا ببینیم راه اندازی این کسب و کار چقدر سود دارد.

۱. میزان درآمد کافه از سرو قهوه

میزان درآمد از سرو قهوه به عوامل مختلفی از جمله بزرگ یا کوچک بودن شهر و شلوغ یا خلوت بودن محل بستگی دارد. اما در حالت کلی، هر روز حداقل باید ۱۰۰ شات قهوه سرو کنید. چرا که کمتر از آن ضرر خواهد بود. مگر اینکه در کنار سرو قهوه، سایر نوشیدنی‌ها را نیز سرو کنید.

با این حساب، اگر هر شات اسپرسو با قیمت میانگین ۳۰ هزار تومان به فروش برسد، درآمد ناخالص شما روزانه حدود ۳ میلیون خواهد بود. (قیمت هر شات اسپرسو و سایر نوشیدنی‌ها در مناطق مختلف متفاوت است. بنابراین باید قیمت‌های منطقه‌ای که قصد راه اندازی کافی شاپ را دارید، بررسی کنید.)

اما درآمد خالص چقدر است؟ به طور میانگین نصف هر شات قهوه سود است. یعنی اگر هر شات را ۳۰ هزار تومان بفروشید، نصف آن یعنی ۱۵ هزار تومان، سود و بقیه هزینه است. دقت داشته باشید که این هزینه با در نظر گرفتن هزینه شکلات، قهوه، فنجان یکبار مصرف و هزینه اجاره و… در نظر گرفته شده است.

پس اگر روزی ۱۰۰ شات قهوه بفروشید، چیزی حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سود خواهد کرد. البته در صورتی که قیمت هر شات قهوه کمتر از ۳۰ هزار تومان باشد، سود نهایی نیز کم خواهد شد. به طور مثال اگر هر شات قهوه را ۲۰ هزار تومان بفروشید، ۱ میلیون تومان سود شما خواهد بود.

عددهایی که در بالا گفته شد، مربوط به حداقل درآمد است. پس اگر نوشیدنی‌های دیگری نیز سرو کنید، بیشتر از این‌ها درآمد خواهید داشت.

۲. درآمد کافه از فروش قهوه

یکی دیگر از راه‌های درآمد کافه، فروش قهوه خشک است. در این روش حداقل روزی باید ۲ قهوه بفروشید. برای مثال اگر قیمت هر کیلو قهوه به طور میانگین ۵۰۰ هزار تومان باشد، حداقل روزی ۱ میلیون فروش خواهید داشت که حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد آن سود خالص است. یعنی با فروش یک بسته ۱۰۰ گرمی، ۲۰ هزار تومان سود خالص به دست می‌آورید.

پس اگر روزی ۲ کیلو قهوه خشک بفروشید، میزان درآمد روزانه‌تان ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. یعنی هر ماه ۱۲ میلیون تومان.

۳. درآمد کافی شاپ از فروش سایر نوشیدنی‌ها

اگر در کنار قهوه سایر نوشیدنی‌ها مثل آب انار، آب پرتقال، فراپوچینو، کاپوچینو، لاته و… را بفروشید، سود آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. حتی برخی از کافه‌ها، سیب زمینی سرخ شده، انواع سالاد، و پاستا نیز سرو می‌کنند.

در نهایت می‌توان گفت میزان درآمد یک کافه به خدماتی که ارائه می‌دهد، بستگی دارد. البته باید هزینه اجاره مغازه، دستمزد و حقوق، هزینه مواد اولیه و سایر هزینه‌ها را در نظر بگیرید.

در حالت کلی می‌توان گفت درآمد کافی شاپ‌های بزرگ پس از کسر هزینه‌های جاری بالای چهل میلیون است. برای کافی شاپ‌های کوچک نیز این مقدار کاهش پیدا می‌کند. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که در مناسب‌ها و اعیاد گوناگون، تعداد مشتریان افزایش یافته و درآمد کافه‌ها بیشتر می‌شود.

درآمد کافه چقدر است؟
راهکار افزایش درامد کافه

راهکارهای افزایش درآمد کافه

بعد از راه انداری کافه نان و شیرینی  و یا کافه رستوران می‌توانید راه‌های مختلفی برای افزایش درآمد کافی شاپ وجود دارد که بهترین آن‌ها، کاهش هزینه‌های جاری و افزایش فروش است. در صورتی که این دو مورد را رعایت کنید، میزان درآمد رشد خواهد کرد. در ادامه چند راهکار معرفی کرده‌ایم که برای افزایش فروش و سودآوری مناسب هستند.

۱. افزایش تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

یکی از بهترین راه‌های افزایش درآمد کافه، جذب مشتریان جدید از طریق شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام است. از آنجایی که اکثر جوانان از اینستاگرام استفاده می‌کنند، با کمک آن می‌توانید مشتری جدید‌ جذب کنید. پس اگر خودتان پیچ اینستاگرام دارید، تبلیغات کافه را در آن قرار دهید. در غیر اینصورت با پرداخت هزینه و انجام تبلیغات، کافه را به دیگران معرفی کنید.

۲. بالا بردن قیمت قهوه و نوشیدنی‌ها

با اینکه افزایش قیمت قهوه و سایر نوشیدنی‌ها برای مشتریان خوشایند نیست، اما با افزایش قیمت‌ها حتی به مقدار کم، می‌توان در دراز مدت سود خوبی به دست آورد. بنابراین در صورت امکان قیمت فروش را کمی افزایش دهید. البته نه آن مقدار که مشتریان را فراری دهد.

۳. کم کردن ضایعات مواد فاسد شدنی

تکنیک بعدی برای افزایش میزان درآمد کافه، به حداقل رساندن ضایعات مواد فاسدشدنی مثل قهوه یا شیر است. به همین منظور، باید میزان موجودی و فروش را با یکدیگر هماهنگ کنید تا با خرید مواد اولیه مورد نیاز، از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری نمایید. به طور مثال اگر روزانه ۱۰ لیتر شیر نیاز دارید، همان مقدار را خریداری کنید.

۴. داشتن برنامه وفاداری مشتری

علاوه بر جذب مشتری جدید، باید برنامه‌ای برای حفظ مشتریان قدیمی و وفادار داشته باشید. از آنجایی که مشتریان قدیمی به کیفیت خدمات شما اعتماد دارند، حاضر به پرداخت هر هزینه‌ای هستند. پس با در نظر گرفتن تخفیف‌های دوره‌ای یا ارائه خدمات خاص به آن‌ها، مشتریان قبلی خود را حفظ خواهید کرد. برای مدیریت این افراد می‌توانید از نرم افزارهای جامع مدیریت کافه استفاده کنید.

۵. خرید عمده مواد اولیه

یکی دیگر از روش‌های افزایش درآمد کافه، خرید مواد اولیه به صورت عمده است. در این حالت، هزینه کمتری می‌پردازید و در نتیجه سود به دست آمده بیشتر می‌شود.

۶. طراحی دکوراسیون داخلی

هر چقدر فضای داخلی کافی شاپ را جذاب طراحی کنید، افراد تمایل بیشتری برای گذراندن وقت در آن خواهند داشت. بنابراین به مرور زمان تعداد مشتری‌ها افزایش پیدا کرده و در نتیجه درآمدتان بالا می‌رود.

۷. برندسازی

راه بعدی برای افزایش درآمد کافه، برندسازی و جلب اعتماد مشتریان است. در واقع، هر چقدر برندتان قوی باشد، سودتان نیز چندین برابر خواهد شد. بسته بندی شیرینی کافه یکی از راه‌های موثر در برندسازی مجموعه شما است.

برای اینکار باید خدمات خلاقانه ارائه داده و احترام ویژه‌ای برای مشتریان قائل باشید. هر چقدر به مشتریان خدمات با کیفیتی ارائه دهید، آن‌ها نیز بیشتر از خدماتتان استفاده می‌کنند.

 

۸. بسته بندی جذاب

بک بسته بندی جذاب می تواند بر روی میزان فروش یک کافه تاثیر بسیار زیادی داشته باشد ، به علت این که در کافه انواع بسته بندی ها استفاده می شود مثل جعبه کیک ، زیر کیک و دسر ، شما می توانید با استفاده از طرح های جذاب و گرافیکی از هر کسی که از شما خرید می کند به عنوان مسئول تبلیغ خود در بیرون از کافه استفاده کنید ، به این صورت که اون شخص بعد از خرید از شما جعبه خود را به خود به بیرون می برد مثل یک برند تبلیغاتی می تواند توسط افراد دیگر دیده بشود و مشتریان دیگر رو برای کافه شما جذب بکند

انواع نوشیدنی مناسب برای افزایش درامد کافه

درآمد کافه به چه چیزهایی بستگی دارد؟

در میان همه عوامل تاثیرگذار بر درآمد کافه، موقعیت مکانی کافه و مطابقت با نیاز مشتری، بیشترین تاثیرگذاری را دارند. در ادامه هر دو این موارد را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

۱. موقعیت مکانی کافه

کافه را مکان‌های شلوغ از جمله فلکه‌ها، بر خیابان اصلی، نزدیک دانشگاه، پارک، سینما و چهار‌راه‌ها راه اندازی کنید. با اینکه در این مکان‌ها باید اجاره بیشتری بپردازید ولی درآمد چندین برابری را تجربه خواهید کرد.

۲. پاسخ به نیازهای مشتریان

هر گروه از مشتریان نیازهای خاصی دارند که شناخت این نیازها باعث موفقیت کافی شاپ خواهد شد. به طور مثال اگر کافه در کنار دانشگاه قرار دارد، ارائه خدماتی همچون وای فای رایگان، قهوه ارزان، پخش موسیقی و امکان دورهمی می‌تواند در جذب دانشجویان موثر باشد.

اما اگر مشتری‌های اصلی شما خانواده‌ها هستند، استفاده از پرسنل مجرب، محیط آرام و امن و سرو نوشیدنی‌های مختلف را باید در اولویت قرار دهید.

پس یکی از مهمترین عوامل در میزان درآمد کافه، شناخت دقیق مشتریان و نیازهای آن‌ها است. بعد از شناخت مشتریان، باید دکوراسیون، منو و سایر موارد را با آن هماهنگ کنید.

جمع‌بندی

همانطور که متوجه شدید، درآمد کافه به عوامل مختلفی از جمله موقعیت مکانی، پاسخ به نیاز مشتریان، برندسازی، تبلیغات و سایر موارد دارد. بنابراین برای داشتن درآمد عالی باید یک برنامه ریزی دقیق داشته باشید. همچنین تا جای ممکن هزینه‌ها را پایین بیاورید.

در این نوشته سعی کردیم به همه جوانب این سوال یعنی «درآمد یک کافه چقدر است» بپردازیم. امیدواریم مفید بوده باشد.

شما چه راه‌هایی برای افزایش درآمد کافه می‌شناسید؟ اگر در این حوزه فعالیت می‌کنید، خوشحال می‌شویم نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

چقدر طول می‌کشد تا کافه به درآمد برسد؟

افتتاح کافی شاپ یک سرمایه گذاری بسیار موفق به شمار می‌رود. اما اینکه چه زمانی به سود برسد، بستگی به موقعیت مکانی و تعداد مشتریان دارد. اگر موقعیت کافه خوب باشد و بتوانید مشتریان زیادی از شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات به دست آورید، خیلی زود به درآمد خواهید رسید. به طور متوسط حداقل باید یک سال صبر کنید تا درآمدتان به حد قابل قبولی برسد. البته امکان دارد در برخی شهرها یا مناطق بیشتر از این مدت طول بکشد.

آیا سرمایه گذاری در کافی شاپ به صرفه است؟

راه اندازی کافی شاپ نیاز به هزینه‌های بالایی دارد؛ از هزینه رهن مغازه گرفته تا هزینه‌های خرید تجهیزات. اما اگر آن را به خوبی مدیریت کنید، بازدهی خوبی خواهد داشت.

بهترین راه برای افزایش درآمد کافی چیست؟

یکی از بهترین راه‌های افزایش سودآوری در کافی شاپ، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است.

برای موفقیت در حوزه کافی شاپ چه کاری باید انجام دهیم؟

احترام به مشتریان، برندسازی، داشتن منو قوی و استفاده از باریستای حرفه‌ای از مهمترین عوامل تاثیرگذار در موفقیت کافی شاپ هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *