آموزشی

عوامل مهم در طراحی و انتخاب بسته بندی مناسب

بسته بندی جزء مهمی از یک محصول است و باعث شناساندن آن به مشتری و حفاظت از کالا را از تولید تا مصرف بعهده دارد.

بسته بندی یک عملیات تجاری پیچیده، پویا،هنری و علمی است.

توضیح جامع تری از بسته بندی می تواند بدینگونه باشد؛ بسته بندی علم، هنر و فناوری محصور کردن یا محافظت از محصولات برای توزیع، ذخیره سازی، فروش و استفاده است. بسته بندی همچنین به فرآیند طراحی، ارزیابی و تولید بسته ها اشاره دارد.

فاکتورهای مهم در بسته بندی

۱-طراحی برمبنای حفاظت از کالا: زمانی که مسئله حفاظت از کالا در طراحی بسته بندی در اولویت قرار می گیرد در وهله اول  بسته بندی باید استحکام بالایی داشته باشد و با شکل محصول همخوانی داشته باشد بخصوص برای محصولاتی که فسادپذیری بالایی دارند.

۲-طراحی برمبنای جلب توجه مشتریاولین برخورد با بسته بندی ارتباط چشمی است.مسئله جلب توجه مشتری و کشاندن آنها به سمت محصول و خرید است.در این وضعیت علاوه بر طرح کلی بسته، لازم است مواردی مانند نوشته روی بسته و همچنین طراحی های صورت گرفته بر روی آن متناسب با نیاز مشتری باشند.

۳-طراحی برمبنای ذخیره سازی: اگر دیده باشید طراحی بسته بندی تخم مرغ کاملا متناسب با شکل آنهاست و اگر در یک انبار بر روی یکدیگر چیده شوند کمترین فشار ممکن به تخم مرغ ها وارد می شود.

۴-طراحی برمبنای انبار و ذخیره سازی: اگر همین الان به کالاهای اطراف خود نگاه کنید می‌بینید که برخی از آنها از جنس شیشه بوده و بسیار شکننده هستند. در طرف مقابل برخی دیگر از استحکام خوبی برخوردار و نگرانی برای جابجایی آنها وجود ندارد.

اینجاست که باید خصوصیات ذاتی کالای مورد نظر را در نظر بگیرید و ببینید که شرایط حمل و نقل و جابجایی آن به چه صورت است.

۵-قیمت دستگاه ها: استفاده از دستگه های گران می تواند روی قیمت بسته بندی تاثیرگذار باشد.

موارد مهم در تعیین هزینه بسته بندی کدامند؟

۱-نوع کالا و محصول: با توجه به اینکه محصول از چه نوعی باشد و زمان ماندگاری و مراقبت از آن به چه شکلی باشد متفاوت است مثلا؛ اگر کالای موردنظر محصول غذایی باشد نوع بسته بندی آن با کالایی مثل کتاب متفاوت است.

۲-جنس بسته بندی: با در نظر گرفتن کالای محصول و جنس مورد نظر و مواد مصرفی مشخص می شود که از  کاغذ و هزینه پایین یا فلز و هزینه بالا استفاده شود.

۳-اندازه و حجم بسته بندی: این مورد نیز با توجه به نوع کالا و شکل آن طراحی می شود که اکثرا مکعب یا مکعب مستطیل هستند مگر برای جذب بیشتر که مخروطی شکل نیز می تواند باشد.

بهداشتی کالا هستند که می تواند بصورت تک رنگ یا چندرنگ باشد.

۵-طراحی بسته بندی: همانطور که می دانیم شکل،رنگ،نوع بسته بندی و…در معرفی و عرضه توسط تولید کننده به مشتری بسیار مهم است؛ انتخاب طراحی مناسب در بسته بندی در شناساندن آن امری مهم طلقی می شود. طراحی متناسب با کالای تولید شده در تسهیل فرآیند جابه جایی، نگهداری و انبارداری تا زمانی که به دست مصرف کنندگان برسد، بسیار مهم است.

از طرفی دیگر انتخاب ترکیب رنگ و طرح برای ارائه محصول با کیفیت و بطبع برند معروف هزینه های بالاتری دارد.

فاکتورهای مهم در قیمت گذاری انواع بسته بندی چیست؟

این روزها چیزهای زیادی می توانند در بسته های مختلف جای بگیرند. محصولات فروشگاه های اینترنتی طیف گسترده ای را شامل می شود و می توانید از لباس و عینک گرفته تا خشکبار و بسیاری از لوازم جانبی را به صورت آنلاین خریداری کنید.

عدم توجه به بسته بندی و طراحی باعث می شود که بازخورد نه چندان خوبی از مشتریان خود دریافت کنید و به مرور زمان شاهد کاهش مشتریان خود باشید.

خیلی ها فکر می کنند کیفیت و قیمت بسته بندی مهم نیست، اما باید بدانند که کیفیت یک بسته بندی را باید با توجه به نوع و قیمت محصول انتخاب کرد. به عنوان مثال، اگر یک کسب و کار میوه خشک می فروشد، می تواند در مقایسه با کسب و کاری که لوازم جانبی و جواهرات می فروشد، از بسته بندی با کیفیت پایین تری استفاده کند.

انواع بسته بندی به چند دسته تقسیم می شوند:

بسته بندی شیشه ای: یکی از قدیمی ترین نوع بسته بندی، بسته بندی شیشه ایست.

مزایای ظروف شیشه ای: از نظر شیمیایی خنثی و با محصول واکنش نشان نمی دهد،فاقد بو و رنگ،محافظت بسیار خوب از محصول،محکم و غیرقابل نفوذ،شفافیت و اجازه ی تماس چشمی مشتری از محتویات داخل آن،دراندازه ها و اشکال و رنگ های متعدد.

معایب ظروف شیشه ای: حساس به شوک حرارتی،شکستنی،دارای وزن زیاد  و افزایش هزینه حمل و نقل،شکستن و انتقال خرده شیشه به داخل محتویات هنگام پرکردن.

بسته بندی فلزی: یکی از مباحث مهم در این ظروف استفاده از دو نوع فلز است؛ یکی برای ماده اولیه بسته بندی و ساختمان آن و دیگری بعنوان مقاوم سازی بدنه و جلوگیری از خورندگی است.

در ظروف فلزی از آهن، نیکل، قلع، روی، سرب و… استفاده می شود که به صورت خام و معدنی هستند و بعداز استخراج و انجام فرایندهای تغلیظ از آن استفاده می شود.

مزایای ظروف فلزی: مقاوم به ضربه،مقاوم به درجه حرارت بالا، مقاومت عالی نسبت به نور،رطوبت،اکسیژن.

معایب ظروف فلزی: پدیده ی خورندگی، تغییررنگ وکاهش ویتامین، بادکردگی و ترکیدگی از طریق هیدروژن آزاد داخل بسته.

بسته بندی پلاستیکی: ترکیباتی با زنجیره ی مونومری که شامل ترموست و ترموپلاست ها هستند.

ترموست: ویژگی نوعی پلاستیک است که در نتیجه گرما دیدن ترکیب شیمیایی و شکل ظاهری آن تغییر می‌کند.

ترموپلاست: ویژگی نوعی پلاستیک است که هنگام گرما دیدن نرم می‌شود و پس از سرد شدن سفت می‌شود و می‌توان این فرایند را بارها تکرار کرد بدون آن‌که تغییر چشمگیری در خواص آن ایجاد شود.

مزایای ظروف پلاستیکی: شکل پذیری،وزن کم،قیمت مناسب،نیاز به انرژی کمتری در تولید نسبت به بسته بندی های دیگر و مقاوم به اسید و قلیا.

معایب ظروف پلاستیکی: تجزیه ی دشوار در طبیعت،حساس به نور خورشید.

پاکت کاغذی: دارای انواع متعدد شامل یک لایه مثل پاکت نامه، چندلایه مثل پاکت سیمان و …

مزایای ظروف کاغذی: مناسب برای انواع خوراکی مثل جعبه کیک و زیر کیک و دسر قابلیت بازیافت،تنوع فراوان،چاپ پذیر،وزن سبک، قیمت مناسب.

معایب ظروف کاغذی: دارای چسب و پوشش شیمیایی و امکان تداخل با محصول،قطع بی رویه درختان.

قیمت کارتن بسته بندی

از مهم ترین فاکتورها می توان به روش تولید کارتن، جنس مواد اولیه، خطوط تولید کارتن، تعداد سفارش، نوع طراحی، قیمت مواد اولیه اشاره کرد.

موارد تأثیرگذار و مهم در قیمت بسته بندی

جنس بسته بندی: هر چه از موادی با کیفیت بالاتر در بسته‌بندی خود استفاده کنید، هزینه تمام شده آن بیشتر خواهد شد.

طراحی بسته بندی: ساخت بسته‌بندی بر اساس برخی طراحی‌های خلاقانه و جذاب سخت است و همین امر سبب افزایش هزینه بسته‌بندی خواهد شد.

استفاده از برچسب: استفاده از برچسب برای نوشتن آدرس فرستنده و گیرنده یکی از کارهایی است که می‌تواند جذابیت بسته‌بندی را افزایش دهد.

مهر و موم اصولی بسته: برای مهر و موم کردن بسته‌بندی از لوازم و موادی استفاده کنید که کیفیت بالایی داشته باشند و بسته در هنگام حمل‌ونقل باز نشود. استفاده از مواد با کیفیت برای مهم و موم بسته‌ها باعث افزایش قیمت بسته بندی به میزان اندکی می‌شود.

استفاده از لوگو روی بسته: چاپ لوگو روی بسته‌بندی یا روی برچسب خود هزینه در پی دارد و باعث افزایش قیمت بسته بندی می‌شود.

پرکردن بسته بندی با مواد مناسب: یک بسته را می‌توان با موارد مختلفی مانند کاغذ کرافت، بالشتک‌های هوا، پلاستیک حباب‌دار، فوم بسته‌بندی و برخی موارد دیگر پر کرد. اما تهیه و استفاده از این کالاها نیز باعث افزایش قیمت بسته‌ بندی خواهند شد.

راه های کاهش قیمت بسته بندی:

انتخاب بسته بندی مناسب: هنگام انتخاب نوع و جنس بسته بندی، بهترین و مناسب ترین نوع را انتخاب کنید. این به شما امکان می دهد بسته بندی مناسبی داشته باشید و هزینه زیادی برای این کار نپردازید.

انتخاب محل خرید مناسب: برخی از برندها و فروشگاه ها بسته ها و اقلام مورد نیاز برای پرکردن بسته را با قیمت مناسب تری به فروش می رسانند. به همین دلیل بهتر است در زمان خرید بیشتر تحقیق کنید.

خرید عمده: معمولاً کسب و کارها به مرور زمان به انواع بسته بندی به تعداد زیاد نیاز دارند. به همین دلیل بهتر است پکیج های خود را به صورت عمده و زیاد خریداری کنید. معمولا فروشندگان کالا به خرید عمده تخفیف بیشتری می دهند.

*توجه به محیط زیست: این روزها بسیاری از مردم توجه بیشتری به محیط زیست دارند و زمانی که کسب و کار شما از بسته بندی هایی استفاده می کند که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند.

نتیجه و چکیده مطلب

نتیجه: بسته بندی بسیار امر مهمی در تولید و ارائه یک محصول به مشتری است.

کیفیت خوب آن می تواند باعث برندسازی و جذب مشتری شود.

قیمت بسته بندی ها باتوجه به کیفیت آن و عواملی مانند جنس،مواد اولیه،نوع دستگاه های آن متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *